Posilování CORE

Slovo CORE je tak často skloňované slovo, že už mi z toho jde hlava kolem. Lze jej aplikovat v jakémkoliv oboru ale co znamená v oblasti fitness?

Překlad zní STŘED TĚLA. Střed těla však netvoří jen vysněný pekáč buchet (přímý sval břišní). Primární úlohu hrají hluboké stabilizační svaly páteře, příčný sval břišní, pánevní dno, multifidius a šikmé břišní svaly (vnitřní i vnější). Pro správnou funkci a posilnění středu těla je důležité i správné dýchání, tj. brániční(hluboké) dýchání.

Následující cvik na bosu provokuje jak hluboké tak povrchové svalstvo k akci a pomáhá tak posilovat CORE. Správné provedení je základ. Jde především o to zapojit spodní břicho (přitáhnout pánev), žebra zatlačit do bosu a stáhnout k pánvi, ramena držet od uší a bráničně dýchat.

Upozornění:
Balanční techniky nepoužívejte při akutních bolestivých a zánětlivých stavech či poruchách centrálního nervového systému. Doporučuji si nejprve osvojit brániční dýchání a danou pozici na pevném podkladu. Až po zvládnutí tohoto základu lze přejít na bosu. V opačném případě může dojít k prohlubování dysfunkčních vzorců a problémům svalového aparátu.
(Zdroj zde)